Čo je to smoothie ?

Pod pojmom Smoothie si predstavíme zdravý nápoj z surového ovocia alebo zeleniny ktoré sú rozmixované s ďalšími prísadami ako sú voda,ľad,mliečne výrobky,potravinárske oleje či zdravé sladidlá.

Len toto je správne Smoothie !

Medzi ľuďmi smoothie naberá na obľúbenosti , na internete pribúdajú recepty ako si pripraviť smoothie. Žiadny recept však netreba brať ako dogmu , že len takýto postup je správny všeobecne platí koľko ludí toľko smoothie.

smoothie pohár cojeto

Krátky pohľad do histórie: v USA popularita smoothie začala rásť od roku 1990, rozbehli sa i komerčne predávané smoothie v hypermarketoch. Na Slovensku sa začal tento názov používať od roku 2010 a širšie od roku 2013. História smoothie sa môže datovať od prvých mixérov čiže takáto pomixovaná strava nieje že žiadnou novinkou.Stránka smoothie-recepty.sk sa bude snažiť ukázať čo najviac receptov a inšpirácii ktoré môžete použiť pri príprave rôzny daľších kokteilov.

Najčastejšie sa jedná o jemný krémový nápoj ktorý je zdravý a dobre chutí teda aspoň by mal. Často sa veľa smoothies  skladá z troch častí: nejaký druh tekutiny (napríklad voda,mlieko), chutné a zdravé ovocie a / alebo zelenina a ľad. Ak použijete mrazené ovocie alebo zeleninu tak ľad netreba.

Kto vynašiel smoothie ? 

Odpoveď na túto otázku je  vynálezca – neznámy.. Prvé stopy pôvodu smoothie vedú do Brazílie v tejto krajine sa urodí veľa rozmanitého ovocia ktoré ludia začali mixovať vytvárať si tak prvé koktaily a zdravé nápoje. Pojem smoothie sa začal používať okolo roku 1930 v USA. Tu vznikol i prvý reťazec reštaurácií ktoré ponúkajú takéto mixované nápoje , založil ich Steve Kuhnau  (prvý v roku 1973) vďaka nim si vyslúžil prezývku  Smoothie King .

steeve kunau

V posledných rokoch si tento pokrm veľmi obľúbila RAW komunita čiže spoločenstvo ľudí ktorí sa stravujú surovými potravinami (najmä ovocím a zeleninou).

Najčastejšie kategórie :

Ovocné smoothie: mix ovocia, pre jeho sladkú chuť.

Zelené smoothie: smoothie ktoré zvyčajne tmavo zelenej farby vzhľadom na ich použitie rastlin zelené, ako špenát brokolica pod.

Zdravé smoothie: Akékoľvek smoothie, ktorého cieľom je optimalizovať množstvo nutričného obsahu vhodného pre zdravý životný cieľ  takýto nápoj môže nahradiť doplnky vyživy a poskytovať úplnu odporúčanú dennú dávku vitamínov a makro živín v prirodzenej podobe.

Chudnúce Smoothie: Pre tento druh je typické vylúčenie pridávanie cukru (s cieľom znížiť celkový glykemický index) a často obsahujú potravinami ktoré sú bohaté na zdravé tuky, ľanové semienka alebo mandľové maslo pomôže nasýtiť. Kofeín a podobné stimulanty napríklad na báze zeleného čaju alebo kávy môžu byť tiež pridané.

Dezertné Smoothie:Tu idú naopak nutričné hodnoty bokom a dôležitejšie sú chuť a výzor takéto smoothie  zvyčajne obsahujú pridaný cukor alebo tuk vo forme zmrzliny alebo sirupov je veľa receptov ktoré vytvárajú dezertné koktaily buď pridaním cukru alebo mliečnych výrobkov, ktoré vytvárajú dezert.

Buďte kreatívni

Potom, čo ste zvládate základy, môžete začať experimentovať skúste pridať rôzne príchute do svojho základného receptu.

Napríklad pridajte lyžicu kakaa, škorice, strúhaný muškátový oriešok alebo vanilkovú esenciu pred zmiešaním, alebo môžete svoje smoothie zdravo ozdobiť ľanovými semienkami,nasekanými orechmi či ovsenými vločkami. Nielen, že to bude chutiť skvele, ale budete i dlhšie plnší. So svojimi receptami sa môžete podeliť s ostatnými budeme radi.

informacie o smoothie jahoda

 

Smoothie nieje džús!

Smoothie je najemno namixovaný nápoj z celého ovocia alebo zeleniny tu vzniká požiadavka na dobrý mixér ktorý namixuje zeleninu a ovocie na drobne ľahko stráviteľné čiastočky. Džus je tiež skvelý nápoj ale jeho výroba je iná ide o extrakciu čistej šťavy.

Porovnanie:

Odšťavovanie môže byť efektívny spôsob, ako distribuovať živiny pre ľudí s obmedzenými zažívacimi kapacitami alebo tím, ktorí sú liečení pre chorobu.Ak netrpíte žiadnou žalúdočnou chorobou, smoothie oproti džúsu má výhodu vtom že obsahuje vlákninu, zahŕňa aj tuhé zdroje bielkovín a tukov, vďaka tomu so smoothie dosiahnete väčší pocit plnosti a dobre prečistí váš organizmus.

Výpis najčastejšie používaných ingrediencií:

potraviny pre smoothiejabĺčka,marhule,broskyne,nektarinky,hrušky,banány,mango,ananás,grapefruit,pomaranče,citróny,limetky,melóny,papája,maliny,ostružiny,čierne ríbezle, čučoriedky, mrkva, uhorka, žerucha, brokolica ,kapusta,cvikla,špenát,zeler,petržlen,chren,paprika,zázvor. (Zrejme sme kopu potravín z ktorých spravíte smoothie zabudli)

Pozrite si smoothie recepty …

Hodnotenie článku

3 thoughts on “Čo je to smoothie ?”

Eva

Dobrý deň, prosím Vás aký mixér považujete na smoothie za naozaj dobrý a pomerne cenovo dostupný ? Ďakujem

Gregusova M.

Tak ja napriklad mam doma orava rm 1OOO a som spokojna – silny motor 1000 W, 5 nádob na smoothie a cena super

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.