V článku sa dozviete na čo pozerať pri hladaní smoothie mixéra , ktorý rozmixuje do hladka zeleninu, a pomelie všetko na prach. Klúčové parametre ktoré robia mixér doživotným kamarátom , tak aby ste už mali jeden a to poriadny..
Na internete je na výber cca cez 200 typov mixérov ktoré majú označenia „smoothie maker“ a pod ..ceny sú od 20€ do 1000€. Treba sledovať pozorne údaje napríklad jedna nula odeluje plastovú hračku od poriadneho smoothie drtiča neveríte?
200wat vs 2000wat
Tu sú parametre ktoré rozhodujú:
Výkon a poriadny motor berte všetko čo je nad 1000w , poriadne smoothie mixéri G21,Vitamix,ETA,Concept,Klarstein, majú 1400-1800w čiže nič pod 1000w poriadia si zo všetkým čo sa dá zjesť.
Pod 1000w nemusia byť mixéri vyslovene zle prevedené , výkonovo nemusia stačiť sekať ingrediencie na jemno (na prach ).. viz prípad CUTLER v porovaní zaostal a pritom nejde o lacný mixér.
Poriadny motor dokáže držať otáčky aj pod záťažou teda ak mixujete zeleninu (tuhšiu) tak nespomaľuje.
Malé motory 150-350w spomaľujú a spomalenie = zvyšovanie teploty = zhorený motor a pod.. navyše smoothie robiť dlho = daľší ohrev aj tak to není ono .. Naopak silný motor rozseká potraviny do jemna a smoothie je chutnejšie …
Vysoké otáčky sú super , no pozor na papierové tigre! otáčky sú dôležité vyberajte kvalitný mixér ktorý disponuje točivou silou nad 30 000 otáčok za minutu. Ak chcete mať doma vynikajúci smoothie mixér tak otáčky musí mať nad 30 000 za min.
Pozor môžete naraziť na papierového tigra jedná sa o podozrivo lacný mixér s vysokými otačkami s podozrivo nízkou cenou napríklad s 25 000-40 000 otáčkami no motor je 300w , mixér má vysoké otáčky ale iba ak mixuje vzduch ak mu dáte zeleninu bude mať problém (pre niektoré smoothie makery je to definitíva) také to mixérý sú vhodné iba na blatkové ovocie napríklad prezretá hruška či broskyňa.
Dobrý výber
- 1680w
- 35 000 min
- G21 perfect smoothie
Nič moc
- 300w
- 21 000 otáčok (nedží otáčky)
- Ecg SM 364
Spojka – malá ale dosť dôležitá súčiastka ktorá určí životnosť mixéru. Výkonný vysokotáčkový smoothie mixér musí mať kvalitnú spojku. Môže byť plastová a kovová nuž kovové sú vnímné ako kvalitnejšie kov je kov.
Spojka prenáša vysoký výkon a môže sa ohrievať preto je lepšie vybrať kovovú alebo s kovvými prvkami , oproti čisto plastovej znesie viac..
Kvalitnú kovovú spojku má stolný mixér Concept SM3050 (1500W), G21 má plastovú spojku s kovovou obručou a lopatkami , ETA Vitalblend Digi 1100 90000 recenzia má plastovú spojku s kovovou obručou.
Nože ak vyberáte mixér lepší než „tie ostatné“ vynikajúce nože má Vitamix ktorý patrí medzi prémiové mixéry sú laserovo vyrezávané nemajú ostrie, využívajú výsoký výkon a otáčky mixéru a tým doslova drvia ingrediencie na prach.Dobré skúsenosti sú s Japonskou oceľou (Concept sm3050) je kvalitná a len tak niečo ju neoprotrebuje. Vždy si dajte záležať aby mixér mal sekacie nože z nerezovej oceľe.
Ovládanie tu sa možno rozdeliť mixéri do dvoch kategórii OLD SCHOOL (tlačítka a otočné prvky) a DIGI (digitalne tlačidlá, rôzne programy). Každé má svoje výhodý old school jednoduchosť a DIGI presnosť a automatizácia. Digitálne ovládanie je väčšinou prekne podsvietené a mixér pôsobí drahšie ako tlačítkový aj keď cenovo sú na tom narovnako.
OLD SCHOOL Tlačítka
- Vitamix TNC5200
- Klarkstein Heracles
- Orava RM 2000
- G21 Perfect smoothie vitality
DIGI ovládanie
- Concept sm3050
- ETA Vital blend Digi 1100 90000
- Klarstein Herakles-8G-G
- G21 Blender Smart smoothie vitality
Nádoba v ktorej sa to všetko pomelie musí byť tiež kvalitná , ak máte klasiku sklo je to dobre, vynikajúce vlastnosti má Tritan je o dosť lahší ako sklo a je nerozbitný (teda neskušala som či sa dá rozbiť,zatiaľ slúži) čo je podstatné je ž neuvoľnuje škodlivé látky a je bez bifenolu ten je pri nižších teplotách stabilný no ak sa teplota zvýši napríklad mixujete polievku tak uvoľní škodlivé plasty.. tu je viac napísané o BPA free..
Veľkosť záleží na vás osobne preferujem 2l , určite bude stačiť , menšie tenšie „smoothie nádoby“ sú pekné ale nepraktické niekedy zadržia suroviny a treba ich nečím potlačiť , zle sa čistia lebo sa nevmestí ruka ale len kefa , moja skúsenosť je že 2l nádobu mixéru mám vyčistenú 5x rýchlejšie ako 0.5l 🙂
Výbava je lepšie mať poriadny mixér (1500w 30 000) so skromnou výbavou ako slabý mixér so 4 flaškami na smoothie na cestovanie napr tento . Výbava a príslušenstvo sú rozhodujúce len vtedy ak mixére majú približne rovnakú cenu. Často to bývajú nejaké prenosné smoothie flašky, kniha z receptami, užitočné je plastové posúvadlo do mixéra.
Funkcie tlačítkové mixéry sú jednoduchšie ON/FF ,Otočné nastavenie výkonu a pulz, ditálne mixére majú časovač, rôzne programy napríklad program smoothie, polievka, automatické čistenie,drvenie a pod , Niektoré dokážu spraviť polievku dvomi sposobmi buď vysokými otáčkami alebo má mixér zabudovanú špirálu napríklad Orava RMH-900
Toto bolo základné info ktoré potrebuje vedieť ak chcete dobre kúpiť tu je porovnanie vynikajúcich smoothie makerov.
Aké sú vaše skúsenosti so smoothie mixérmi ? napíšte komentár thanks ,…,
1 thought on “8 rozhodujúcich parametrov pri výbere smoothie mixéru”
Tony
Zabudli ste na jeden parameter a to je veľkosť … nie každému vyhovuje 5kg ozruta aj keď je pravda že spraví dobré smoothie … mám nutribullet 600w a vyhovuje