Poznám veľa dôvodov, prečo banány sú jedným z najobľúbenejších jedál na svete. Svieža, sladká a krémová chuť banánov v kombinácii s iným druhom ovocia sú obľúbeným doplnkom obeda alebo sú vhodnou a zároveň najčastejšou ingredienciou pri príprave smoothie.
Keď budete “ listovať “ medzi receptami smoothie, zistíte, že najviac zastúpenou potravinou v smoothie je banán. Je to hlavne pre jeho skvelú chuť, rýchlu a nenáročnú prípravu a hlavne preto, že je zdravý.
V dnešnej dobe sa banány pestujú v najmenej 107 krajinách a je na štvrtom mieste medzi svetovými potravinárskymi plodinami v peňažnej hodnote.
Banán patrí medzi tropické ovocie, ktoré v priebehu storočí boli použité na vyrovnanie bolesti žalúdka (vrátane rannú nevoľnosť), zníženie stresu, zmiernenie bolesti pálenie záhy, úľave od zápchy, ďalej banán pomáha liečiť bradavice a stimuluje mozog.
Ďalej sú banány prospešné pre naše zdravie aj v týchto oblastiach:
znižujú opuch
ochrana proti vzniku cukrovky typu 2
pomáhajú pri chudnutí
znižuje krvný tlak
odstraňuje únavu
posilňujú nervovú sústavu
pomáhajú pri produkcii bielych krviniek
podporuje okysličovanie krvi a vytvára pocit pohody
Prírodný cukor obsiahnutý v banánoch je ľahko stráviteľný vo forme sacharidov, dodá energiu, preto si ho môžete dopriať aj počas tréningu.
Banán pre naše srdiečko
Vysoký obsah vlákniny, draslíka, vitamínu C a B6 v banánoch sú dôležitými „prvkami “ aby naše srdiečko bolo zdravé. Zvýšenie príjmu draslíka je najdôležitejšie pri diétnej zmene, kedy človek môže znížiť riziko kardiovaskulárnych ochorení
V jednej štúdii, kde sa konzumovalo 4069 mg draslíka za deň, mala 49% populácia nižšie riziko úmrtia na ischemickú chorobu srdca v porovnaní s tými, ktorí konzumovali menej draslíka.
Nutričné priemerné hodnoty 1 banána ( približne 126 gramov )
Jedna porcia obsahuje banánu 110 kalórií, 30 g sacharidov a 1 gram bielkovín. Banány sú prirodzene bez tuku a cholesterolu.
Vitamín B6 – 0,5 mg
Mangán – 0,3 mg
Vitamín C – 9 mg
Draslík – 450 mg
Proteín – 1 g
Horčík – 34 mg
Kyselina listová – 25,0 mcg
Riboflavín – 0,1 mg
Niacín – 0,8 mg
Sú banánové šupky zdravé?
Ukazuje sa, že najväčšie riziko z banánovej šupky je to, že sa môžete na nej pošmyknúť. Podľa článku z roku 2011 v Journal of Applied biochémie a biotechnológie, banánové šupky majú rôzne bioaktívne zlúčeniny, ako sú polyfenoly, karotenoidy a iné. Banánovej šupky nie sú jedovaté, skôr naopak, sú jedlé, a plné živín.
Obsahuje vysoké množstvo vitamínu B6 a B12, ako aj horčíka a draslíka, niektoré vlákniny a bielkoviny, no pred samotnou konzumáciou banána je dôležité šupku najprv dôkladne umyť, aby sme s azbavili pesticídov, ktoré môže banánová šupka obsahovať.
Banánová šupa sa môže konzumovať varená, vyprážaná, alebo za surova aj v kombinácii s iným druhom ovocia. Ja som síce šupy z banánu ešte nejedla, no rada si vždy pochutnám, keď banánovú šupku čím najviac “ obhrýzem “ zvnútra.
Rozdiel medzi zrelými a nezrelými plodmi z hľadiska výživy
Najviac v banánoch nájdeme sacharidy. Pri nezrelom banáne sacharidy sa vyskytujú vo forme škrobu a keď zrejú, menia sa na jednoduchšie cukry: sacharózu, glukózu a fruktózu.
V zrelých plodoch banánu zostáva približne len 1% škrobu, ktoré pri trávení nevyvoláva žiadne ťažkosti, avšak nezrelé plody môžu spôsobiť plynatosť, preto vždy pri banáne dbajte na ich výber aby banány boli dostatočne zrelé, avšak pozor na to, aby neboli príliš prezreté, pretože prezreté banány obsahujú najviac cukru.
A nakoniec jeden skvelý recept na banánový koláč nájdete tu: ZDRAVÝ BANÁNOVÝ KOLÁČ S TEKVICOVÝMI SEMIENKAMI
Pridaj komentár