Zelené smoothie recepty sú ideálne na použitie pšeničnej trávy „super-potraviny“, ktorá má skvelé účinky na ľudské zdravie, napríklad spomaľuje starnutie, detoxikuje…
Krátko o pšeničnej tráve:
Táto super-potravina sa stáva čoraz známejšou. Je bohatá na vitamíny, kyselinu listovú, minerálne látky, najmä železo, antioxidanty a vlákninu.Nejedná sa pritom o nejakú zázračnú múku či klasy, ale o mladú pšenicu, ktorá sa zbiera ďaleko pred tým, než roľníci na kombajnoch vyjdú zožať úrodu.
Pšeničná tráva sa musí zbierať ešte keď je rastlina mladá, vtedy obsahuje najviac výživných látok.
Nutričné hodnoty 100g:
Bielkoviny:25 g |
Sacharidy:50 g |
Tuk:3 g |
Každá 5g porcia poskytuje 1,4 g vlákniny, 0,98 g bielkovín a 130 μg vitamínu A.
Ako chutí pšeničná tráva ?
Chuť je intenzívna po tráve. Je mierne sladkastá, avšak, niekedy býva i horká, čo nie je zlé. “ Ak by vám príliš nebola po chuti , výborne ju zamaskujete v smoothie nápoji. Jedná sa skôr o nezvyčajnú chuť, na ktorú nemusíte byť na začiatku zvyknutí, časom ju však budete vyhladávať.
Pridajte pšeničnú trávu do smoothie a získajte toto:
Jedlo bohaté na živiny, najmä spomínanú kyselinu listovú ( vitamín A) a železo a vápnik
Neobsahuje lepok – výborná voľba pre ľudí s lepkovou intoleranciou – celiatikov.
Vysoké množstvo chlorofylu je to životodárna látka vyskytujúca sa v rôznom množstve v rastlinách , o tom ako lieči , detoxikuje a podobne sa dozviete tu.
Neškodí – iba pomáha, ak nemáte nejakú alergiu a pod .. tak svojmu telu spravíte len dobre.
Spomaľuje stárnutie tým, že detoxikuje a pomáha vylučovať škodlivé látky z tela preč. Tieto škodliviny by narúšali bunky a telo bynahradzovalo novými „kópiami“ to nazývame stárnutie
Silnú imunitu- pšeničná tráva je skvelá ak máte oslabenú imunitu a ľahko ochoriete, či sadne na vás viróza. Prospešná je najmä pre športovcov u ktorých sa kladie dôraz na fyzický výkon.
Regenerácia – nezaťažuje trávenie , všetky látky sú v prírodnej forme ľahko vstrebateľné a majú vysokú nutričnú hodnotu.Pšeničná tráva zvyšuje rýchlosť regenerácie organizmu po fyzickéj námahe.
Detoxikuje – detoxikácii a očiste organizmu pomocou pšeničnej trávy sa budeme venovať nižšie v článku.Očistne a detoxikačné vlastnosti sú všeobecné známe , podobne ako u zeleného jačmeňa či chlorely a spirulíny.
Detoxikačný návod s využitím pšeničnej trávy:
Možete využiť podobné plány ako sú pri detoxikácii / očiste so zeleným jačmeňom, najjednoduchši je azda 24/48 hodín neprijímať žiadnu ťažkú potravu, iba zelené smoothie (listová zelenina) s vyšším pomerom vody. Do zeleného smoothie môžete primiešať za lyžicu (5 gramov pšeničnej trávy) a tiež zelenú trávu konzumovať samostatne (spolu s čistou vodou)
Odporúčané dávkovanie:
Na trhu existuje viacero produktov, ktorých jadro tvorí pšeničná tráva
Pšeničná tráva od Dragons superfoods má napríklad dávkovanie takéto:
Denne je vhodné pridať jednu až dve čajové lyžičky prášku z pšeničnej trávy.
Od firmy Nutrifeed:
Užívajte 3g (1 čajová lyžička) denne. Primiešajte do vody, džúsov, smoothie alebo posypte s ňou šalát.
Kde zohnať pšeničnú trávu ?
Distribúciu pšeničnej trávy môžete vyriešiť dvomi spôsobmi.
1 Kúpite si ju v obchode alebo eshope , ceny pšeničnej trávy sú rôzne, od výrobcu spracovania, veľkosti balenia – gramáže. V obchodoch je možnosť zohnať šťavu zo pšeničnej trávy.
2 Skúsite si ju vypestovať sami doma, posadíte si do truhlíka a potom sa už len staráte.
Krátky návod ako vypestovať pšeničnú trávu:
Ľahky spôsob ako si vypestovať vlastnú superpotravinu pri ktorej musíte zvládnuť nákup osiva, jeho vysiatie, starostlivosť v období rastu a nakoniec žatvu, spracovanie a uskladnenie.Všetko sa dozviete pekne postupne v návode:
Kupte osivo bio červenej pšenice, má veľmi dobrú klíčivosť.
Pred sadením semienka oplachnite a dajte na jeden deň do studenej vody. Potom ich môžete sadiť do zahradného substrátu – zemina + trochu organického hnojiva.
Pšeničná tráva sa zbiera po 9 – 15 dňoch od zasiatia keď už sú stonky pekne zelené.
Na jej odšťavenie je ideálny šnekový odšťavovač. Šťavu je najlepšie piť za čerstva ,do jedného dňa ak máte prebytok pšeničnej štavy, môžete ju zamraziť a vytvoriť si zásobu na neskôr.
Šťava z pšeničnej trávy
Nazývajú jú ako „zelená krv“. Jedná sa o šťavu z pšeničnej trávy, ktorá je plná chlorofylu, obsahuje množstvo účinných zložiek. Môžete ju konzumovať ihneď po vylisovaní.
Podstatné je skladovanie, najlepšie si šťavu rozdeliť tak, aby nedochádzalo k opätovnému zamrazovaniu. Väčšina dodávateľov to striktne zakazuje. Šťava totižto rýchlo reaguje s kyslíkom vo vzduchu.
Budeme radi, ak sa podelíte s vašimi skúsenosťami so pšeničnou trávou:
Pridaj komentár