Karobové smoothie ako dezert

Ďaľšie smoothie ktoré si ľahko pripravím , veľmi dobre chutí  dalo by sa prirovnať k čokoládovému smoothie alebo kakaovému koktailu. Tento mix robím ak chcem ponúknuť niečo dobré a netradičné svojim priateľom, schválne ich nechám hádať ingrediencie, väčšina sa zhodne na čokoláde alebo kakau no sú trošku vedľa je tam karob ktorý je považovaný zdravú potravinu.

Ako je to s chuťou karobu ?

Mnohí ľudia nemajú radi rohovník -karob. Majú pocit, že je neporovnateľne slabšia ako čokoláda a žiada sa pridať  ho väčšie množstvo . Bol som jedným z nich potom čo som skúsil karobové- čipsy a  cookies , ktoré mi nechutili som už na toto korenie zabudol a viac nekúpil. Nechutili a boli suché s čokoládou sa to nedalo ani porovnať.

Čokoláda však bola u mňa spúšťačom migrény ,skoro vždy keď som ju zjedol ma rozbolela hlava tak som sa ju snažil obmedziť , niekedy som si hovoril že také zlé to nebude zjedol som jej stredné množstvo (50-100g) chvíľu na to nastúpila migréna .. Takže som začal hľadať potravinu ktorá chutí dobre tak ako čokoláda.

Potom mi kamarátova priateľka ukázala čokoládovo banánové smoothie  až na to že tam nebolo kakao ani čokoláda ale boli nahradené karobom.

Potom som si toto smoothie robil každý deň , som ten typ človeka ktorému ak sa niečo zachutí môže to jesť skoro denne.

Viem, že rohovník nie je čokoláda ale tento nápoj mi dáva pocit, že do seba dávam niečo  čokoládové ale preto, že neobsahuje kofeín alebo teobromín, zostávam bez migrény.

Karob a chudnutie

Výhodu užívania karobu vidím hlavne pre tých ktorí sa snažia schudnúť ale lákajú ich čokoládové veci , tým že nahradia čokoládu karobom príjmu menej energie ktora sa neuloží v tuku , tiež glykemický index je 55 čo je stredná hodnota.

V praxi to znamená že ak to nebudeme prehánať tak tuk sa na nás lepiť nebude , môžeme v pohode ukojiť svoju chuť po sladkom / na čokoládu. Vhodné „svätojánský chlieb“ skombinovať so zdravými potravinami s nízkym glykemickým indexom smoothie je asi najlepší spôsob ako toho jednoducho dosiahnuť bez varenia – pečenia.

Tu sú najvýznačnejšie účinky karobu:

Z hľadiska výživy, rohovník podporuje trávenie  a má vysoký obsah antioxidantov. Je tiež prírodné antiseptikum a  protiplesňové účinky, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi (glykemický index je spomenutý vyššie), a podporuje zdravie srdca tým, že znižuje hladinu cholesterolu.

Ale počkajte, je toho viac! zabraňuje niektorým formám rakoviny a môže byť použitý na liečbu hnačky a pomáha predchádzať osteoporóze.

Karob si môžete zohnať cez net jedná sa o cenovo odstupnú potravinu.

Moje obľubené recepty s karobom

Tlačiť
Karobové dezertné smoothie
Čas prípravy
5 mins
Čas mixovania
3 mins
Celkový čas
8 mins
 

Ak chcete potešiť vašu navštevu skúste tento hnedý koktail s karobom. Ingrediencie zmixujte tak aby boli na jemno a pritom mali vyššiu hustotu aby udržali ozdoby. (banánové kolečká)

Druh smoothie: Dezertné smoothie
Autor: tiborko
Ingrediencie
 • 1 kus banán bez šupy samozrejme
 • 3 lyžice vločiek
 • 1 lyžica arašidového masla
 • 1 lyžica karobového prášku
 • 1-2 kusy datlí bez kôstky
 • 1/2 šálky mandľového mlieka može byť aj iné rastlinné
Inštrukcie
 1. V mixéri zmiešajte všetky ingrediencie pre asi 1-3 minúty a do hladka. Nastavte  správne množstvo mlieka v prípade potreby (štruktúra musí zostať pomerne hustá, aby zvládla polevu). Zrelé banány prirodzene osladia smoothie, ale môžete pridať ak chcete sladšie.

  Nalejte kokteil do misy alebo poháru a top ozdobte  s plátkami banánov, ľanovými semienkami a ovsenými vločkami. 

Poznámky k receptu

Ako ozdoba sú dobré aj sušené hrozienka,čučoriedky,brusnice kokosové vločky.

Mandľové mlieko si môžete zohnať alebo si vyrobiť doma z mandlí

Tmavú farbu môžete docieliť pridaním kakaa ..

 • Druhý karobový recept alebo verzia receptu  je taká „pracovná “ všedná nič  nezdobím , urobím ho rýchlo a v podstate chuť je podobná..
Tlačiť
Rýchle banánovo karobové smoothie
Čas prípravy
2 mins
Čas mixovania
2 mins
Celkový čas
4 mins
 

Tu je jednoduchý a rýchly recept s banánom a karobom , textura môže byť menej hustejšia

Druh smoothie: Ovocné smoothie
Porcie: 1 porcia
Autor: tiborko
Ingrediencie
 • 1 kus Banán môže byt a viac kusov
 • 2 kusy Datli
 • 2 lyžice Arašidového masla
 • 2 lyžice Karobového prášku
 • 2 šálky Mandľového mlieka alebo kokosové či iné rastlinné mlieko
Inštrukcie
 1. Pridajte všetky ingrediencie do vysokorýchlostného mixéra. Mixujte do hladka niekedy to trvá dlhšie zaleží na tom aký kvalitný je mixér

  Podávajte ihneď, alebo uložte do sklenenej nádoby a zachladte v chladničke.


  -

Poznámky k receptu

Môžete pridať kocky ľadu pre väčšiu sviežosť 

Ak sa vám moje karobové smoothie páčilo môžete ho ukázať priateľom na facebooku alebo si ho len tak uložiť.

Karobové smoothie ako dezert
4.5 (90%) 4 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.