V článku sa dozviete ako vybrať kvalitné vanilkové korenie s plnou arómou tak ako sa patrí. Ako rozlišovať jednotlive produkty tak aby ste nakúpili výhodne.
Každý toto korenie pozná ,lahodí naším chuťovým pohárikom už dobre dlho , pri slove vanilka ma napadla hneď zmrzlina,cukor .. V dobrej kuchyni sa určite nájde niečo „vanilkové“. V smoothie sa používa najmä pre jej chuť a vônu , dobre maskuje potraviny ktoré sú zdravé ale nie príliš chutné.
Určite doma máte dispozícii rôzne koreniny červenú papriku,nove korenie, kmín..skúste k nim pridať vanilkový prášok alebo lusky.V nasledujúcich riadkoch poradím ako kúpiť pravú voňavú vanilku:
Výber v obchodoch

Sušenie bio vanilkových strukov
V tradičných super-marketoch nájdete maximálne ochutený cukor a niektoré produkty ktoré s vanilkou majú spoločný len názov , chuť je niekedy maskovaná vysokým stupňom sladkosti. Preto odporúčam opýtať sa v BIO obchodoch alebo kúpiť cez internet vo väčších overených eshopoch.
Cena je vyššia – vanilka je druhé najdrahšie korenie na svete , drahší už je len šafrán. Preto v 95% ochutených potravinách nájdete len umelú syntetickú náhradu.Cena sa odvíja aj na tom aká bola úroda, najväčší producent je Madagaskar vyprodukuje do 2000 ton.
Pozor na syntetické príchuťe !
Vanilín je prirodzene sa vyskytujúca chemická zlúčenina vo vanilke a dáva jej svoju jedinečnú chuť a vôňu. Dobrý extrakt sa luhuje dlhšie a je potrebné mať pravé ingrediencie. No vanilková aroma sa dá vytvoriť oveľa lacnejšie a rýchlejšie a bez samotnej vanilky – môže byť syntetizovaná z klinčekového oleja, borovicovej miazgy a dokonca z drevnej buničiny vedľajší produkt z papierenského priemyslu.
Takéto imitácie sú lacné a zvyčajne sú tam použité i daľšie dochucovadlá karamel,kukuričný sirup,kakao…hm radšej kúpiť pravú vanilku však ?
Zvolte kvalitu :

Takto vyzerá kvalitný vanilkový prášok
Vanilka prepožičiava lahôdkam zmyselnú chuť ktorá sa dá opísať ako smotanovo sladká aróma s tónmi sladkého drievka.
Pravý vanilkový prášok Stačí pridávať do pokrmov len malé množstvo pretože má intenzívnu vôňu. Mal by mať čiernohnedú farbu jedná sa jemno pomleté vanilkové struky. Pri nakúpe nezameniť za

Bourbon vanilkový prášok
ochutený cukor alebo synteticky ochutený zvoľte BIO kvalitu.
Veľmi kvalitná je tiež Bourbon vanilka z Bourbonských ostrovov v indickom oceáne (konkrétne ostrov Reunion). Potom čo ochutnáte toto pravé korenie ,ochutený cukor už nebudete chcieť … (mimochodom ten si môžete namiešať vlastný „nefalšovaný“) . Bourbon vanilka sa pestuje na ostrove Reunion pri Madagaskare je to najvzdialenejší ostrov ktorý patrí do Europskej únie (jedná sa o francúzku kolóniu ). Jedná sa o prvotriednu kvalitu.

Grešík vanilkový lusk
Vanilkové struky – využijete ich pri domácej výrobe vanilkového cukru , stačí lusk vložiť do cukru pár dní počkať struk uvoľnuje arómu menej intenzívnu ale zato po dlhý čas.
Ak chcete ešte intenzívnejšiu arómu otvorte lusk a s nožíkom získajte čierny práčok sú to zrniečka ktoré majú intenzívnu vôňu s nimi môžete ochutiť smoothie,koláče ,pudingy a pod.. Ostane vám šupka tú nevyhadzujte môžete ju luhovať s rumom alebo ich znova využiť na podomácky vanilkový cukor.
Jeden lusk má hmonosť 3.5g -5g v ňom nachádza 80-130 mg vanilinu dokáže aromatizovať 0.6kg – 0.8kg hmoty napr cukru.
Ďaľšie druhy vanilky:
Druhy vanilky sa označujú podľa pôvodu
- Totonac čiže mexická
- Bourbonská (z ostrova Réunion, starý názov Bourbonský ostrov
- Tahitská (z Francúzskej Polynézie)
- Madagaskarská
Kde všade môžete vanilku využiť ?
Samozrejme v smoothie receptoch s vanikou :). V západnej kuchyni používa takmer výhradne na mliečne pokrmy a koláče. Tí, ktorí mlieko (lacto-free) príliš nemusia, môžu rozrezaný vanilkový struk položiť tiež na nakrájané ovocie a to potom s troškou masla upiecť v rúre.
Netradičné je použitie vanilky na slané alebo ostré jedlá je v našich zemepisných šírkach takmer nepredstaviteľné ale napriek tomu by sme odporúčali to vyskúšať: silná arómu sa výborne hodí do mexických fazuľových pokrmov, ku kurčaťu a mušliam. Priateľom experimentovanie odporúčame použiť trošku vanilky tiež do zeleného curry. Skladovať v suchu a chlade.
Ako skladovať vanilku
Jedná sa o vzácne korenie bolo by škoda ho znehodnotiť , skladovať vanilku nieje ťažké len sa vyvarujte chýb.
- Nikdy nedávajte prášok alebo struky do chladničky tam rýchlo vanilkové lusky vyschnú a stratia vanilín.
- Ak máte tvrdé a vyschnuté lusky ponorte ich na chvíľku do teplej vody – opäť zmäknú .
- Odporúčame uložiť vzduchotesnej sklenenej nádoby na chladnom a tmavom mieste, ako je špajza.
- Vakuová vanilka sa môže skladovať cca 2 roky , po otvorení väčšinou je dobré ju skonzumovať do 6-8 mesiacov.
Zdroj:https://cs.wikipedia.org/wiki/Vanilka
2 thoughts on “Pravú vanilku nakúpite v luskoch alebo v prášku”
Cviky Brucho
Príloha
Moje skúsenosti s vanilkovými strukmi , sú nasledovné:
Kúpili sme v Tescu Kotanyi Vanilka Bourbon , v balení bol jeden vanilkový lusk
Vôňa po rozbalení vôbec neprípomínala vanilku , ale až keď som struk rozrezala po čase začala vôňa dochádzať .. V smoothie som použila 2-3cm kúsok struku – nebolo ho moc cítiť .. možno sa potrebuje dlhšie lúhovať aby sa stačila esencia uvoľniť , v priebehu 10 minút bola krátka doba.
Ak planujete robiť vanilkové smoothie treba asi namočiť časť lusku do vody ktorú potom použijete
Nabudúce skúsim prášok ten sa viac oplatí lebo 3gramy lusku stoja 3.50€ .. nakoniec som to vážila a bolo len 2g ..Lepšia kúpa bude asi pomletá vanilka ako prášok , tiež sa bude lepšie dávkovať..
kduchnicka@gmail.com
Tiež dobré video o vanilkových luskoch
https://www.youtube.com/watch?v=8jy9tILvSRQ