Ako sa zbaviť brušnéhu tuku potravinami ? Testy a štúdie

Venované tým, ktorých trápi brušný tuk… Na internete som zozbierala informácie o tom, čo pomáha sa ho zbaviť.  V článku som čerpala info zo štúdií, ktoré som našla na internete. Chcela som, aby boli čo najobjektívnejšie a ukazovali reálne výsledky. Bolo ťažké sa vyhnúť reklamným trikom.

 

Ten pocit keď sa pýtajú či čakáte bábo a vy odpovedáte že …nie 🙁

O čo vlastne ide ?

Ide vlastne o veľké brucho. Človek môže mať papierovo ideálnu váhu ale proste to brucho je väčšie , tuku na bruchu je veľa a prelieva sa cez opasok.. Začnete cvičiť chudnúť apod.  schudnete všetko len nie z brucha. Tento problém sa tiež nazýva „brušná obezita „. Všeobecne sa uvádza, že ak máte v páse 103 centimetrov u mužov a 88 cm u žien, tak zrejme ju máte.

 

 

Štúdie, ktoré potraviny pôsobia proti brušnej obezite ?

Na nete je moc „zaručených“ info o potravinách, že každá pomáha redukovať tuk a podobne. Vlastne, keď začnete listovať internetom, zistíte, že všetko útočí na brušný tuk … a vlastne je ho nemožné mať .. No tak som sa pokúsila pozbierať reálne výsledky na skupinách testovaných ľudí…

 

Žeby pomohla vláknina ?

Jedna štúdia zistila, že konzumácia o 14 gramov vlákniny viac za deň znížila o 10% príjem kalórií a pomohla schudnúť 2 kg za 4 mesiace.

V jednej z 5-ročnej štúdii jedli 10 gramov rozpustnej vlákniny každý deň. To pomohlo spáliť 3.7% čisto brušného tuku bez toho, aby tuk ubudol niekde inde (ubudol viscerálny tuk).

 

Mandle pomáhajú – pozor na kalórie .

Štúdia bola zverejnená v apríli 2015 vydanie „Journal of American Heart Association“,   kde porovnávala dve skupiny s rovnakým kalorickým príjmom : 1. skupina  jedla mandle 30-35 kusov za deň , 2. skupina mufiny s banánom v podobnom kalorickóm množstve.

Výsledky po dvoch týždňoch testu ukázali, že prvá skupina mala menšiu hladinu brušného a stehenného tuku (žiaľ presné čísla som nezistila). Podobné info sa nachádza aj v článku ako schudnúť tuk pomocou smoothie.

„Keď výskumníci v daľšej štúdii požiadali ženy prepnúť na konzumáciu 1600 kalórií denne, ale v strave boli len  „MUFA tuky“, pri tejto diéte stratili tretinu  brušného tuku za mesiac.“

 

Možno si pomôžem ak budem vegánka

Ďalším spôsobom, ako stratiť brušný tuk môže byť nahradiť živočíšne bielkoviny, ako je mäso, hydina a ryby fazuľou, orechmi, semenami alebo tofu.

Štúdia zverejnená v máji 2011 vo vydaní „Diabetic Medicine“ porovnávali účinky konvenčnej dia-diéty a vegetariánsky stravovací plán v dvoch skupinách ľudí s diabetom. Účastníci štúdie, ktorí nasledovali vegetariánsku stravu mali väčšie zníženie viscerálneho tuku v porovnaní s tými, ktorí sa stravovali odporúčanou stravou.

Ak chcete napodobniť túto diétu, začleňte rastlinné bielkoviny, ako je celé sójové mlieko, tofu, fazuľa, orechy a semená do diéty, ktorá už obsahuje ovocie a zeleninu.

 

30-60-30 štúdia

Stravu zloženú  v pomere 30 g bielkovín 60 g sacharidov  a 30 g tukov na 100 g skúmali v jednej štúdii so ženami trpiacimi nadváhou. Doba trvania testu bola 8 týždňov a zistilo sa, že schudli podstatne viac ako ženy, ktoré mali v stravu zloženú 16 g bielkovín 55 % sacharidov a 26% tuku. Tiež zaznamenali úbytok viscerálneho tuku (znova je tu odkaz na mufa-tuky).

 

Odstráňte nedostatok horčíka

V roku 2013 štúdia v Journal of Nutrition ukázala, že vyšší príjem horčíka bol spojený s nižšou úrovňou glukózy nalačno a inzulínu (markerov spojených s priberaním tuku a prírastok hmotnosti), a jedna štúdii z Anglicka zistila, že doplnenie horčíka má priaznivé účinky na zníženie zavodnenia počas menštruačného cyklu, to znamená, budete sa cítiť menej nafúknutá.

 

Vedci zistili že záleží na tom čo jete, alebo energia zo sacharidov verzus energia z tukov :

Mesiac 1: diéta s nízkym obsahom tuku, energia sa získava najmä zo sacharidov .
Toto bol  považovaný za tradičný prístup k chudnutiu. Aké bolo zloženie stravy ? 65 percent kalórií zo sacharidov, 20 percent kalórií z tuku a 15 percent kalórií z bielkovín.

Mesiac 2: strava s vysokým obsahom mononenasýtených tukov (zase tie mufa tuky)

Tento stravovací plán je veľmi podobný stredomorskej strave, ktorá obsahuje 47 percent kalórií zo sacharidov, 38 percent kalórií z tuku a 15 percent kalórií z proteínu. Väčšina tuku v tejto diéte je z extra panenského olivového oleja avšak avokádo a makadamové orechy sú ďalšie dobré príklady potravín s vysokým obsahom mononenasýtených tukov.

Zavér štúdie:

Po každom mesiaci vedci použili telesného tuku špeciálny rontgený stroj s ktorým skúmali rozloženie tuku (stroj, ktorý použili je nazývaný DEXA). Účastníci sa potom začali stravovať podľa druhého diétneho plánu po dobu jedného mesiaca, potom sa vedci  znovu pozreli na rozloženie telesného tuku.

Výsledky: Keď účastníci prepli z vysoko-sacharidvej stravy ku strave s vysokým obsahom mononenasýtených tukov, distribúcia  telesného tuku sa  zmenila a tuk sa „vzdialil“ od  brucha. Úžasné.

Hodnotenie článku

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.