Toto sa stane ak pridáte brezový cukor

Možno ste už v obchodoch zazreli novinku zvanú Xylitol resp brezový cukor. V tomto článku sa dozviete či pomáha alebo skôr škodí ľudskému telu.

Čo je to Xylitol ?

Xylitol pochádza z gréckeho označenia pre drevo: Xylo.

Jedná sa o brezový cukor  ktorí veľmi dobre sladí podobne ako biely cukor či trstinový cukor no má zhruba o polovicu kalórií menej. Jeho glykemický index je 7  pre porovnanie biely cukor má glykemický index 80.Jeho pozitívny vplyv na zdravie potvrdzuje množstvo štúdií a vedeckých testov aj čoraz väčší počet pozitívnych spotrebiteľských ohlasov v nasledujúcich riadkoch sa dozviete o pozitívnych účinkoch ale to na čo si dať pozor.

Pozitívne účinky brezového cukru:

 

  • Radi jete sladké , no zároveň rastie u vás obava z že pekne priberiete ? brezový cukor má až o  40% kalórií menej a zároveň sa veľmi pomaly uvoľňuje do krvi preto má nízky glykemický index iba 7 oproti klasickému cukru ktorý má GI 70 až 100. Sladkosť ostáva no kalórií je menej.

Nutričné hodnoty – brezový cukor (100g)

Kcal- 240 Sacharidy-100 g Glykemický index – 7

Nutričná hodnota – biely cukor (100g)

Kcal- 395 Sacharidy-100 g Glykemický index – 100

 

  • Zuby ostanú zdravé – je pravda že sladkosti vám pokazia zuby celkom rýchlo ak vás trápia bolestivé ďasná hrozí že prídete o zuby určite na to bude mať podiel zvýšená konzumácia „sladkého“. Vo vašich ústach vznikajú tak baktérie (ktoré sa živia cukrom) a ničia sklovinu , boli uskutočnené výskumy ktoré dokazujú že brezový cukor nedodáva živiny týmto baktériám , naopak účinne pomáha odstraňovať drobné zubné kazy i zubný kameň. Tip : ak máte choré ďasná či kýve sa vám zdravý zub.

 

  • Konzumujem sladké a chcem schudnúť  vďaka xylitolu brezovému cukru je chudnutie možné a zároveň zahnať chuť na sladké. Má o omnoho menej kalórií ako cukor a nízky glykemický index čo super pre chudnutie lebo všetky tie kalórie sa uvoľnia postupne telo  ich dokáže využiť a neuloží ich do tuku 
  • Brezový cukor detoxikuje organizmus – prirodzeným spôsobom podporuje činnosť čriev, zabraňuje vzniku zápchy, čím napomáha vyprázdňovaniu usadenín a jedov, čiže očisťuje.
  • Podporuje kosti – ak budete užívať brezový cukor tak vaše kosti budú silné . Xylitol zaisťuje ľahšie vstrebanie vápnika do kostí.
  • Budete vyzerať mlado – pomáha dopĺňať kolagén ktorý sa vekom stráca resp stráca jeho vlhkosť a pružnosť, preto sa pokožka stenčuje a vznikajú vrásky. Brezový cukor podporuje tvorbu kolagénu pleť potom vyzerá mladšie. Podporuje vstrebávanie vitamínu B, čím sa zlepšuje kvalita pleti, vlasov a nechtov.

 

Odvrátená strana brezového cukru :

Každá minca má dve strany , ono tieto nasledujúce riadky sa nebudú týkať  pravého brezového cukru ale toho „vyrobeného“.

Väčšina zo svetovej produkcie Xylitolu sa vyrába v Číne z kukurice (nie z brezy). Danisco, dánsky potravinársky priemysel vo vlastníctve chemickej spoločnosti DuPont, je tiež výrobcom v Europe. Xylitol bol schválený v EÚ ako potravinová prísada  E967. Výrobné metódy a vlastnosti sa značne líšia. Ceny sa tiež veľmi líšia zoženiete ho od 7-26€ za kg.

A potom je tu otázka akej kvality je Xylitol, ktorý pochádza z Číny – krajina je známa svojimi laxnými potravinárskymi normami. Kde existuje podozrenie že Xylitol pochádza z GMO kukurice.

Takže máte možnosti vyhnúť sa lacnému Xylitolu z Číny a kúpiť ten drahši z EU najlepšie od Fínskeho distribútora , alebo kupovať brezový cukor ktorý je naozaj z brezy a nie z kukurice.

Informácie dostupné z internetových štúdii ukazujú že toto sladidlo i keď je vyrobené z kukurice má stále tie isté prospešné vlastnosti ako originál pretože sú si chemicky príbuzný . Jedná sa o to aby to nebola GMO kukurica ktorá poškodzuje životné prostredie.

 

 

 

Toto sa stane ak pridáte brezový cukor
4 (80%) 3 votes

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená.